Mikroklimatą bute lemia daugybė veiksnių. Vienas jų – temperatūra. Žodis temperatūra yra lotyniškos kilmės ir reiškia „normali būsena“. Apskaičiuota, kad optimali žmogui kambario temperatūra yra nuo 20 iki 25 laipsnių Celsijaus. Tačiau, be abejo, svarbiausias rodiklis, kad žmonės gyvenantys būste jaustųsi komfortiškai. Temperatūra namuose gali priklausyti nuo daugybės niuansų. Verta juos žinoti, norint sukurti jaukią atmosferą jūsų namuose.

Veiksniai, turintys įtakos buto temperatūrai

Visų pirma atsižvelgsime į išorinius veiksnius, turinčius įtakos buto temperatūrai. Taigi, kambario temperatūrą įtakoja:

  • Bendros vietovės klimato ypatybės;
  • Sezonų kaita;
  • Gyventojų amžius ir pageidavimai;
  • Tam tikro kambario ypatybės.

Klimato įtaka patalpų mikroklimatui

Būsto temperatūros standartai skiriasi kiekviename regione. Pavyzdžiui, šiaurėje esančiuose būstuose standartai skiriasi nuo pietuose esančių būstų. Afrikos šalims standartai bus vieni, o Azijos ar Europos šalims, kiti.

Skirtingų šalių klimatas yra skirtingas. Ir klimatas nėra tik temperatūra. Tai ir drėgmė bet atmosferos slėgis ir daug kitų veiksnių. Šių veiksnių derinys įtakoja būsto temperatūros normos nustatymus. Karštesnėse šalyse, kuriose yra didelis oro drėgnumas, gyvenamųjų patalpų temperatūros normos yra aukštesnės nei šiaurinių šalių, kuriose vyrauja šaltas klimatas.

Sezonų kaitos įraka patalpų mokroklimatui

Priklausomai nuo sezono, buto temperatūra taip pat gali skirtis. Pavyzdžiui, žiemą ji nebus aukšta, tačiau vasarą padidės. Vidutiniškai Europos klimatui priimtina temperatūra šaltuoju metų laiku yra 19–22 laipsniai šilumos, o karštuoju – 22–25 laipsniai. Iš pirmo žvilgsnio skirtumas atrodo nereikšmingas, tačiau jis turi reikšmę nuolat gyvenant tame pačiame būste.

Žmogiškasis faktorius patalpų mikroklimatui

Pagrindinis buto temperatūros reguliavimo tikslas yra sukurti komfortą jame gyvenantiems žmonėms. Vieni žmonės jaučiasi patogiai net per karščius ir negalvoja apie oro kondicionieriaus pirkimą, o kiti gyvena su atvirais langais net šaltyje. Tačiau žmonių pageidavimai ne visada atitinka sveikiausią žmogaus organizmui temperatūrą. Patalpos perkaitimas, taip pat per didelė jo hipotermija, gali turėti neigiamą poveikį žmonių sveikatai.

Būtinai reikia atsižvelgti į skirtingų lyčių ir amžiaus žmonių temperatūros standartų skirtumus. Pavyzdžiui, vyrams ir moterims komfortiška temperatūra skiriasi maždaug 2–3 laipsniais. Moterys yra labiau termofiliškos nei vyrai.

Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į buto, kuriame gyvena mažas vaikas, temperatūrą. Pavyzdžiui, kūdikiui dar nėra išsivystęs kūno termoreguliacija, todėl jis yra labai jautrus temperatūros pokyčiams, greitai sušąla ir perkaista. Todėl temperatūra darželyje turi būti stabili. Vidutiniškai tai yra 20–23 laipsniai šilumos.

Kiekvieno kambario optimali temperatūra

Priklausomai nuo funkcijos, kurią atlieja gyvenamoji patalpa, joje temperatūra turi šiek tiek skirtis:

  • Miegamajame kambaryje – optimaliausia temperatūra 17-18°С. Būtent ši temperatūra pagerins miego kokybę ir sumažins galvos skausmus.
  • Virtuvėje – 18-19°С. Virtuvėje yra prietaisai, kurie patys skleidžia šilumą – viryklė, orkaitė, mikrobangų krosnelė, elektrinis virdulys ir kt. Todėl pernelyg aukštos temperatūros ten nereikia, prietaisai pakels patalpos temperatūrą.
  • Vonios kambaryje – 24–26 ° C. Vonios kambaryje oro temperatūra turi būti aukštesnė, nes ten drėgmės kiekis yra žymiai didesnis nei kitose patalpose, o esant žemai temperatūrai, jaučiasi drėgmė ir sukelia diskomfortą.
  • Vaikų kambaryje temperatūra gali skirtis priklausomai nuo vaiko amžiaus. Jei kūdikiui optimaliausia yra 23–24°C, tai vyresniam vaikui galite šiek tiek sumažinti temperatūrą iki 21–22°С.
  • Kitų patalpų vidutinė rekomenduojama temperatūra 18–22°C.

Skirtinguose kambariuose neturėtų būti per didelis temperatūrų skirtumas. 2-3 laipsnių skirtumas laikomas geru, kad žmogus, judėdamas bute, nejaustų skirtumo.

Lentelėje yra parodyta rekomenduojama oro temperatūra patalpoje, taip pat judėjimo greitis ir drėgmė.

 

Kambario pavadinimast°СSantykinė oro drėgmė, %Oro judėjimo greitis, m/s
Žiema
Svetainė19−24600,2
Virtuvė19−26н/н0,2
Tualetas19−26н/н0,2
Koridorius17−22600,2
Laiptinė15−20н/н0,3
Sandėliukas13−22н/нн/н

Nepaisant asmeninių pageidavimų, į rekomenduojamas temperatūros normas reikėtų atsižvelgti. Tai ypač svarbu vasarą ir žiemą, kai bute ir lauke temperatūra kardinaliai skiriasi. Vasarą oro temperatūros skirtumas buto viduje ir lauke neturėtų būti didesnis kaip 4-5 laipsniai, kitaip organizmas patiria stresą. Pavyzdžiui, turint širdies problemų, gali ištikti širdies priepuolis. Be to, temperatūros režimo nesilaikymas gali sukelti kūno perkaitimą (hipotermiją).

Netinkamas patalpų mikroklimatas. Kūno perkaitimas.

Kai bute pernelyg karšta, yra palankios sąlygos daugintis visų rūšių bakterijoms. Todėl infekcinėmis ligomis sergame ir vasarą.

Perkaitimas žalingas širdžiai. Esant per dideliam karščiui žmogaus kūnas pradeda prarasti drėgmę, kraujas pradeda tirštėti, širdis turi daugiau dirbti, kad varinėtų sutirštėjusį kraują. Tai gali būti rimta problema širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms.

Kūnas, karštu oru, stengdamasis išlaikyti pastovią temperatūra pradeda prakaituoti ir taip prarandame drėgmę. Jei negeriame pakankamai vandens, organizmas dehidratuoja, dėl to atsiranda rimtų vandens ir elektrolitų pusiausvyros bei nervų sistemos pažeidimų.

Netinkamas patalpų mikroklimatas. Kūno hipotermija.

Hipotermija yra labai pavojinga žmogaus sveikatai. Hipotermija veikia visą žmogaus kūną ir gali sukelti rimtų ligų.

Sumažėjus temperatūrai, kūnas gamina daugiau šilumos, jei šalta ilgesnį laiką, kūnas nebegali kompensuoti šilumos nuostolių ir palaikyti normalią temperatūrą. Nukrinta ir kūno temperatūra. Hipotermija įvyksta kai kūno temperatūra pasiekia 36 laipsnius.

Per ilgas kūno atvėsimas gali sukelti ūmias kvėpavimo takų ligas, taip pat nervų sistemos ligas. Hipotermija yra ypač pavojinga mažiems vaikams, nes jie daug greičiau atvėsta.

Aplinkos temperatūra daro didelę įtaką žmogaus sveikatai. Temperatūra gali padėti palaikyti sveikatą ir palaikyti imuninę sistemą  ir atvirkščiai, sudaryti sąlygas lėtinėms ligoms paūmėti ir įgyti naujų ligų.

Štai kodėl turėtumėte palaikydami optimalią rekomenduojamą būsto temperatūrą.